Ev yapımı yoğurt hakkında merak edilenler

Yoğurt yemek, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir ve sağlıklı beslenmeye yardımcı olur. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, yoğurt hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Yoğurt yemek, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir ve sağlıklı beslenmeye yardımcı olur. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, yoğurt hakkında merak edilenleri yanıtladı. İşte detaylar…

EV YAPIMI YOĞURT DAHA SAĞLIKLI

Açık yoğurdun her zaman daha iyi olduğunu söyleyen Doç Dr. Yavuz Dizdar, sağlık için yoğurt yemenin çok önemli olduğunu belirtti.Özellikle mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelen yoğurt, aynı zamanda sağlıklı beslenmeye de yardımcı oluyor. Bazı farklı düşünceler olsa da uzmanların genel görüşü evde yapılan yoğurdun daha sağlıklı olduğu yönünde.

İYİ SÜT BULMAK ÖNEMLİ

İyi bir ev yoğurdu için tavsiyelerde bulunan Doç. Dr. Yavuz Dizdar, öncelikle iyi bir süt bulunması gerektiğinin altını çizerek, “Ev yoğurdu dediğiniz zaman, bu süt açık süttür. Piyasadan günlük pastörize süt de alabilirsiniz ama onların hepsi belli bir işlemden geçiyor. Bu işlemlerde sütün yağını alıyorlar, biraz homojen hale getiriyorlar. Dolayısıyla sizin burada tutturduğunuz yoğurt bir miktar kıymet kaybediyor” dedi.

ÇOCUKLAR İÇİN TATLI, YETİŞKİNLER İÇİN EKŞİ

Doç. Dr. Dizdar, “Gerçek yoğurt eğer manda sütünden yapılan değilse kaskatı olmaz. Endüstrinin işlemi o katılaşma işlemine neden oluyor. Gerçek yoğurt hafif sulanır. Suyu da besleyicidir. Çünkü o peynir altı suyundan oluşmakta. Ekşitirseniz daha başka bir şeye dönüşür. Yoğurt bebekler ve çocuklar için tatlı, erişkinler için ekşisinin daha makbul olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde açıklamada bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir